Uçak Kazası

SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANINDAKİ UÇAK KAZASI İLE İLGİLİ SENDİKAMIZIN YAZILI BASIN AÇIKLAMASI

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda 3 Ocak 2020 tarihinde Birleşik Arap Emirlikleri - İstanbul seferi yapan Pegasus havayollarına ait uçak iniş esnasında pistten çıkarak çamura saplanmıştı.

Bu olay yine aynı havayollarına ait 05.02.2020 tarihinde İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda can ve mal kaybının yaşanacağı uçak kazasının habercisi gibiydi.

Uçak kazası sonucunda hayatını kaybeden yolculara Allahtan rahmet, yakınlarına baş sağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyor böyle kazaların yaşanmamasını diliyoruz.

Bu uçak kazası sonrasında tıpkı tren kazalarında olduğu gibi kazanın oluşmasına neden olan etkenleri ve sorumluları ciddi ve doğru biçimde saptama yerine her zamanki gibi bazı medya kuruluşları, havacılık sektörü geçmişi, bilgi yeterliliği tartışmalı, liyakatsiz kişilere kamu otoritesini elinde bulunduran sorumluları aklama maksadıyla karalama yöntemi ile kazanın meydana gelmesinde personeli suçlayıcı açıklamalarını haber yapmakta, bütün sorumluluğu çalışanların üzerine yükleme çabası içerisine girdiklerini üzülerek izliyoruz.

Uçuş ekibini ve görev başındaki hava trafik kontrolörlerini hedef gösteren yayınlar ile Sabiha Gökçen Havalimanının eksiklikleri ve bunların kazanın oluşmasındaki etkileri, özelleştirme sonrası daha fazla kazanma hırsı ile havalimanına yapılması gereken yatırımların yapılmadığı, bu sektörde bilgi tecrübe sahibi olan insanların yıllardır tek pist üzerinde iniş ve kalkış yapıldığını, taksi yolu ve ikinci bir pist olmamasının mevcut pisti çok yorduğunu dolayısıyla geceleri sürekli pistin bakımı için çalışmalar yapıldığı gerçeğinin üzeri örtülmek isteniyor.

Son 1.5 yılda pist dışına çıkılması suretiyle meydana gelen bu 3. Uçak kazasının yaşanmasının esas nedenleri tarafsız ve doğru biçimde tespit edilmelidir. 

Anadolujet'in bir daha Sabiha Gökçen'e uçuş yapmama kararının ardındaki gerekçeler ve Sayın Ulaştırma bakanının Sabiha Gökçen'in pistlerinin yetersiz olduğu yönündeki açıklamaları ışığında bir daha böyle kazaların yaşanmaması için emniyet, alt yapı, teknik donanım, eğitim alanlarındaki eksiklikler ile çalışanların çalışma koşulları çok doğru biçimde saptanmalı ve sorunların giderilmesi için gerekli çalışmalara ivedilikle başlanmalı ve sonuçlandırılmalıdır.

Kamuoyuna saygıyla duyrulur.

Nerdeyiz?

Bültenimize Abone Ol

Sosyal Medyamız

İletişim