TÜRASAŞ basın açıklamamız

BASIN AÇIKLAMASI

Sivas ilimizdeki TÜDEMSAŞ, Eskişehir ilimizdeki TÜLOMSAŞ ve Sakarya ilimizde bulunan TÜVASAŞ'ın, Ankara merkezli TÜRASAŞ adıyla kurulan şirketin bünyesine katılması sonrası ana statüsü ile ilgili Cumhurbaşkanı kararı yayımlanmıştır. 

Yukarda adları geçen bu üç kurum, bulunduğu kentleri yalnızca yurt içinde değil aynı zamanda yurt dışında da tanıtan önemli markalardır. Bu asırlık çınarlarımız, her biri demiryolu sektörünün çeken ve çekilen demiryolu araç gereksinimini karşılayan, ülkemizi dışa bağımlı olmaktan kurtarmış öz kurumlarımızdır. TÜRASAŞ'ın bünyesine katılacak olan bu kuruluşlarımız var olan hukuki statülerini yitirmekle karşı karşıyadırlar. 

Bulunduğu kentlerin adlarıyla özdeşleşmiş bu kurumların var olan hukuksal yapılarının, marka değerlerinin ve adlarının aynı şekilde devam etmesi, kentlerimize ve ülkemize çok olumlu artı değer katmaktadırlar. Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin 4. bölümünde yer alan; “Bağlı Ortaklıklar ve İştirakler" başlıklı kısmında yer alan ifadeler, bu kurumların var olan ad, marka değeri ve hukuksal yapıları ile TÜRASAŞ'ın bağlı ortaklığı olarak faaliyetlerini sürdürebileceklerinin olanağını sağlamaktadır. 

TÜDEMSAŞ, TÜLOMSAŞ ve TÜVASAŞ'ın mevcut isimleri ve hukuksal yapılarıyla TÜRASAŞ'ın bağlı ortaklığı olarak faaliyetlerini sürdürmesi başta söz konusu kentlerimize, sermayesine, esnafına ve katma değer katan birçok farklı sektöre aynı şekilde yararlı olmaya devam edeceklerdir. El birliği ile kurumlarımıza sahip çıkma noktasında sendikamız tarafından siyasi partiler, sivil toplum ve demokratik kitle örgütleri bilgilendirilmiş olup destekleriniz gücümüze güç katacaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

Cihad KORAY

Genel Başkan

Ulaşım-İş Sendikası

Nerdeyiz?

Bültenimize Abone Ol

Sosyal Medyamız

İletişim